U Gazanferija džamiji u Banjaluci danas je, u organizaciji Muftijstva banjalučkog i Medrese “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić”, održana tribina o muslimanskim rezolucijama donesenim 1941. godine, koje su predstavljale civilizacijski čin, s posebnim osvrtom na Banjalučku rezoluciju.
O ovoj temi je govorio prof. Adil Rudanović, profesor historije u Medresi “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić”.
– U vremenu kada je i u susjedstvu, a i u Evropi, divljao fašizam i nacizam, elita bošnjačkih muslimana, ulema, prvaci, digli su svoj glas u zaštiti svojih komšija, Srba, Roma, Jevreja. To je obraz našeg naroda, čin humanosti, ljudskosti i dostojanstva, koji treba cijeniti – kazao je profesor Rudanović.
Naglasio je kako su potpisnici rezolucija, a tako i Banjalučke, bili odlučni, hrabri, odgovorni, svjesni i savjesni, iskreni i civilizovani ljudi.
– Banjalučka rezolucija je koncizna, jasna, možda i najoštrija od svih ostalih rezolucija. Rezoluciju je potpisalo 75 alima. Ono što je zanimljivo jeste da će historija iskušati jednog od potpisnika, hafiza Mehmeda Zahirovića, da kao posljednji živi potpisnik rezolucije 1993. godine doživi neprijatnosti u samoj Banjaluci – naveo je on.
Ocijenio je da su nam o temi muslimanskih rezolucija potrebne studioznije knjige i naučni radovi.
– Ne smijemo zapostavljati rezolucije. Podsjetimo da su rezolucije skrivane, jer se htjelo kazati da muslimani nisu bili antifašisti. Rezolucije su imale jake poruke – poručio je, između ostalog, Rudanović.
Muftija banjalučki Nusret-ef. Abdibegović, obraćajući se prisutnim, ukazao je na značaj ovakvih događaja.
– Traženje nauke je imperativ, nauci se ide na noge. Drago mi je da ste danas došli nauci – kazao je muftija Abdibegović.
Muftija je također ukazao na veličinu čina uglednih Bošnjaka iz 1941. godine.
– Rezolucija je sud o zločinu koji se dogodio, glas istine, a da nije bilo toga, kako bismo danas govorili. Naši ugledni alimi su, rizikujući svoje živote, ustali i pozvali da se ne čine zločini i nepravda. Zlo se ne smije činiti, ako ga se ne može spriječiti treba se skloniti od njega, a stepen proglasa protiv zla je vrijedan pažnje. Lahko je u dobru dobar biti, a teško je u zlu dobar biti. Kada je zlo vladalo, Banjaluka je imala dobre ljude – naglasio je muftija Abdibegović.
Prisutne je pozvao na svijest o rezuolucijama, te na prenošenje njihovih vrijednosti.
Na kraju je dodijeljena i zahvalnica prof. Rudanoviću.
Moderator je bio Ajdin Crnkić, profesor hadisa i tefsira u Medresi “Reis Ibrahim-ef. Maglajlić”.
(Preporod.info)